Kartulimaraton 2020
22. juuli 2020
Ja samas, kas peaks sellisel juhul poekartuleid ka üldse ise sisse sööma...
12. juuli 2020
Peale tuuliseid päevi ja vihmasahmakaid, tegin kartulipõllul korraliku ülevaatuse ja panin iga sordi kohta kirja, et mis värk on.
Lähemal vaatlusel leidsin ka esimese allaandja - 1 Elfe oli pealsed maapinnalt mädanema lasknud. Oli teine üldse tiba nigel, sest 6st kartulist 3 tulid üles. Ja saak on tervelt selline, nagu pildil näha - 2 pabulat hariliku ja musta kärnaga ![]() |
2 pabulat Elfet |
Iseenesest õpetab see ka seda, et ei ole vaja poekartuleid mulda toppida. Ilmselt on neid "miski huvitavaga" kohitsetud, et nad kasvama ei läinud. Ja ega neil teistel Elfedel on ka pealseid nirusti.
Tegelikult 1 nõrguke oli veel - üks servapealne Väike Verev. Aga talle ma annan allaandmise andeks, sest ilmselt tegin talle rohimisel viga, ja alt ma talt midagi ei leidnud... hiline juu teine ja ilmselt olid ta kartulid nii väiksed, et jäid kahe silma vahele 

Üleüldiselt on nii, et suurem osa võistlejaid käituvad korralikult. Umbes pooled õitsevad - kes siniste, valgete või roosade õitega 😊. Ma tean, et ei osad muidugi ei hakkagi õitsema. Nagu näiteks mu üks lemmikuid - Toscana - tal on aga jube ilusad pealsed, sellised tugevad, väiksemate, tumeroheliste lehtedega, on justkui tiba stiilsem kui teised...
Ja siis on mõned laaberdajad tagumises reas - hilistest kartulitest Reet on ikka täiega langenud ja on ka Satina enda tasemele tõmmanud. Ka Sarpo Mira seal kõrval on natuke mõjutatud nende käitumisest. Teele oma eelmise aasta kõige ilusamate pealsetega jätkab oma kindlat rada aga samas Teele tütar Tiina on vist Reedast inspiratsiooni saanud ja püherdab mullas. Poistest on Ants veits vedel. Aga Anti ja Piret hoiavad teist veel püsti.
Keskvalmivatest on Loreley selline nigel, vähe pealseid ja need ka lamandunud... samas, kui Blue Congo ja Marabel välja arvata, siis kes on talle kõige lähemal?!! REET! Bad influencer ma ütlen! Mingeid kombeid ei ole!
Täpsemalt siis:
Varased:
1. Elfe - 6st/3 üleval, madalad pealsed, ei õitse, 1 pealsed maapinnalt mädad. Lehed heledad, vars alt tume.
2. Esmee - 6 pesa, 4 onmadalamad, vars alt tumedam, ilusad püstised pealsed
3. Labella - 6 pesa, kõrged pealsed, tumerohelised lehed, vars tume punakas üles välja, tugevad varred, ei õitse.
4. Lilly - 5 üleval 6st, õitseb, ilusad püstised, varred tugevad, alt tumedamad
5. Penni - 6pesa, õitseb, helerohelised peenikesed varred, samas püsib kenast püsti.
6. Quarta - 6 pesa, õitseb, tumedam roheline lehhestik, keskmise kõrgusega pealsed, peenikesed varred aga kõik kenasti püstised.
7. Queen Anne - 6pesa, kõrged, tugevad pealsed, varred altosast punased, püstine, õitseb. väga ilus.
8. Ranomi - 6, kõrgem, heleroheliste lehtedega, varred ilusti püstised.
9. Sanibel - 3 neid oli ja kõik üleval, varred roosakad, 1 on kõrge ja 2 pesa madalamad, kõrge varred lamandunud.
10. Solist - 6, helerohelinelehestik, madalakasvuline, varred tugevad, püstised. lehed kaetud pisikeste täppidega. mädanik?!
11. Toscana- 6 pesa, ilusad pealsed, püstised, tugevad, madalakasvuline, tumeroheline lehestik, varred alt tumedamad, teist värvi, lehed palju väiksemad/lõhistunumad kui teistel, ei õitse.
Keskvarased:
12. Afra
13. Alouette
14. Birgit
15. Blue Congo
16. Loreley
17. Marabel
18. Marel
19. Odenwald
20. Red Lady
21. Salome
Hilised:
/jätkan hiljem. koeraga õue/
12. juuli 2020
Kartulimaratoni updeit:
Lilly, Penni, Quarta, Solist, Ants, Satina, Maret óitsevad.
Teises peenras ka Blue Congo aga sel oli veits eelis, sest sel olid mingid mega idud kui selle maha panin.
Tuultele ja megapadukale on osad palju vastupidavamad kui teised. Nt Loreley, Ranomi, Tiina seas on paljud pãris langenud pealsetega isendeid.
Osad aga on ikka eriti ilusad - juba end tõestanud Teele, ja poisid Ants, Anti ja Ando. Ja Toscana, mille pealsed on palju vãiksemate ja käharamate lehtedega kui teised.
Blue Congol, Alouetteil, Red ladyl, Mareril ja Labellal on toredad punaste vartega pealsed.
Kasvupalee ette tünni pandud kartulid vast võib jãrgmise nädala lôpus kööki vedada.
Eelmine nãdal panin ka vedelema jätnud ûleliigsed kartulid lôpuks kuhugi suvalisse peenrasse maha. Need vist saavad enne jóule valmis 😂
Aeda on saabunud meeldiv lopsakus mis muidugi natuke nãeb juba välja nagu kaos.
Aga eks ka siin kaoses on oma kord ❤
Lilly, Penni, Quarta, Solist, Ants, Satina, Maret óitsevad.
Teises peenras ka Blue Congo aga sel oli veits eelis, sest sel olid mingid mega idud kui selle maha panin.
Tuultele ja megapadukale on osad palju vastupidavamad kui teised. Nt Loreley, Ranomi, Tiina seas on paljud pãris langenud pealsetega isendeid.
Osad aga on ikka eriti ilusad - juba end tõestanud Teele, ja poisid Ants, Anti ja Ando. Ja Toscana, mille pealsed on palju vãiksemate ja käharamate lehtedega kui teised.
Blue Congol, Alouetteil, Red ladyl, Mareril ja Labellal on toredad punaste vartega pealsed.
Kasvupalee ette tünni pandud kartulid vast võib jãrgmise nädala lôpus kööki vedada.
Eelmine nãdal panin ka vedelema jätnud ûleliigsed kartulid lôpuks kuhugi suvalisse peenrasse maha. Need vist saavad enne jóule valmis 😂
Aeda on saabunud meeldiv lopsakus mis muidugi natuke nãeb juba välja nagu kaos.
Aga eks ka siin kaoses on oma kord ❤
Kartulimaraton on täies hoos. Kóikidest on mitmed olemas. Ando hetkel ainuke ühe vóistlejaga... aga vist mingi meeste värk.
31. mai 2020
14. juuni
Esimese etapivóidu vótab oma nunnude sametiste lehtedega Lilly, kelle tiimist 5 on pealsed mullast välja ajanud. Järgneb eelmise aasta esimese etapivóidu saanud Toscana 4 isendiga. Penni, Solist ja Ranomi soleerijad on mullast vâljas. Keskvarastest on mulda môrandanud Maret ja Birgit. Hilistest saab 1 Anti aplausi ja Satina ilmselt jãrgneb úhtse tiimina.
Olin varunud 11 sorti, kõikidest 6 kartulit, et katsetamine oleks natukene "ausam" ehk kartulite hulk suurem, mille põhjal järeldusi teha.
Eelmise aasta lemmikutest läks uuesti 'Teele' ja tikutulega otsisin ka ´Toscanat´.
Õpetaja Lui andis mulle sorte´Quarta´, ´Birgit´, ´Marebel´ ja ´Solist´. Lepaniidilt sain ´Afra´ ja ´Blue Congo´.
Poe sortidest olin kõrvale pannud veel sorte ´Elfe´, ´Penni´, ´Sanibel´ (3 isendit), ´Salome´.
Ja siis tahtsin veel katsetada sorti ´Tiina´, mis kanti soertide nimekirja 2017. aastal.
Kuna aga kusagilt mujalt seda ei leidnud, siis kirjutasin otse Jõgevale, Eesti Taimekasvatuse Instituuti, et kas selle asemel, et osta neilt 25kilo Tiina seemet, saaksin ma neid postikulu eest 6tk.
Tiina 'sünni' kohta saab rohkem lugeda: https://www.etki.ee/taim/public/images/Ettekanded/Kartuliseminar2016/8.Tiina_Tsahkna.pdf
Seal instituudis aga leidus lahke teadur Terje, kes pakkus nii Tiinat kui võimalust oma sordivalikut veel enam laiendada.
Ise olin kirja lugemise hetkel praamis, teel Hiiumaalt Saaremaale, niisamagi mingi õnnejunn saabuvate kohtumiste üle. Ja siis ühe kirjakese tõttu istusin seal nagu mingi kommipoodi sattunud suhkrusõltlane, silmad kilamas laiast valikust. Ema käis lahkelt mõõtis sammudega mu kartulimaa ära ja sai 8x8m. Selle järgi sai kartulid ära paigutatud, koos kõrvalkurtuuridega ja katsetamiseks läks 30 nime.
Kusagil oli muidugi mingi error sisse lipsanud, sest kui kartuleid maha hakkasin panema, siis oli mul neid 31 sorti :) Kartulimaa oli aga viltu, nii et sai nad siiski kõik ära paigutatud.
Sanibelist oli mul 3 suurt kartulit, mis ma alguses mõtlesin pooleks lõigata. Aga idude arenedes oli aru saada, et neid ei õnnestu mul nii pooleks lõigata, et vähemalt 2 silma jääks tüki kohta. Oli oma idud kõik mugula ühte otsa ajanud. Nii et see 31 sorti läks maha nagu läks. ´Toscana´ rändas keskvaraste reast varaste rea viimaseks.
Paigutuse tegin selle järgi, et on varased, keskvarased ja hilised sordid. Vaatab, kuidas see lehemädanikule mõjub. Ja nii saan ka loodetavasti maad hiljem järelkultuuride kasvatamiseks ära kasutada.
Maa ettevalmistus oli siis järgmine:
Joonas kündis ala eelmine sügis üles. Korjasin (omast arust) ära kõik mättad. Kaevasin ala läbi, vedasin peale järelkärutäie hobusesõnnikut ja kaevasin selle sisse.
Kevadel kündis Joonas maa veelkord läbi (jube ilusti kündis veel!), kaevasin veel osaliselt läbi. Eemaldasin VEEL mättaid (kasvasid seal peamiseks mingid murutaimed ja valge ristik, orashein, väikseõieline lemm-malts, vereurmarohi, kõrve- ja piimanõges).
Mingi hetk sai kartulimaa otsa kasutatud sõnniku ladustamiseks. Kõige ma sealt lõpuks ära ei vedanudki, nii et Ando, Anti ja Ants läksid maha eriti sõnnikurikkasse keskkonda.
Eelmine nädal veel silusin kogu pinna. Hajutasin seda sõnnikut niipalju, kui suutsin, korjasin kive ja VEEL mättaid, tärganud umbrohtu. Vedasin peale järelkärutäie lehekõdukomposti, et maad happelisemaks saada (ilmselt vedasin sinna sellega ka megakoguse umbrohuseemneid).
Siis mõõtsin välja peenrad, nööriga nagu eeskujulik õpetaja Lui õpilane ikka... kuigi ilmselt täiesti kõveralt. Lugesin üle kartulisordid. Tegin õunapuude poole maasikapeenra, kuhu läks ka rooskapsaid, küüslauku, peiulilli, lõvilõugasid, siilikübaraid, daalia, saialilli.
Pühapäeval (31. mai) läks kartul maha. Kuigi oleks võinud ka laupäeval panna aga sellise suursündmuse puhul ikka vaatad, mida tarka Maalehe külvikalender ütleb. Ja see woodoovoldik ütles, et läheb pühapäeval. Ja nii saigi.
Mõõtsin sortide alad välja ja jaotasin kartulid maapinnale. Puistasin veel mullale kalajahu väetiseks. Ja siis sordi kaupa maha, nii et hargiga kaevasin veel enne mugulate mahapanemist mulla läbi... ja eemaldasin VEEL MÄTTAID JA KIVE (nagu mitte mingeid väikseid vaid selliseid suure mehe kahe rusika suurusi)! Pfff... ebareaalne isegi :D
Aga vast need tuhlised kasvavad.
2,5h ebareaalseid reielihaste venitusi poolspagaadis, niisama küürutamist said kõik sordid said maha. Õhtul tegin veel kartulirea serva kitsa kapsaliste-lauguliste istutuse. Sinna läks ühte peenrasse porrud vaheldumisi lillkapsa ja brokkoliga. Ja teise ritta küüslaugud (eelmisel aastal suvalisse kohta maha jäänud küüslaugud, olid teised "ootepeenras" peaaegu valmis kasvanud juba) ja lillkapsad ja brokkoli. Viimasesse kahte vahesse läksid lillkapsaste asemel nuikapsad ja kale.
Vaatab, kuidas need kapsad kasvavad. Ma väga ei tahaks neile mingit katet peale teha (Esteet minus pirtsutab) aga suure tõenäosusega on mul siin metsas ikka juu mingi miljon liblikat, kes nende istutuste peale rõõmustavad ja oma beebisid sinna istutama hakkavad.
Natuke peaks seda peenraserva veel timmima. Aga muidu näeb see katsepõld päris cool välja. Ise olen küll täiega rahul. Võin ka iseendale õlale patsutada ja sest piisab :D
Jälgib ja vaatab nüüd, et mis siis kõige enne üles ajab end. Red Lady ja Maret olid endal päris kobedad idud ajanud juba. Eks seal oli teisigi aga eks see paistab.
Sortidest siis niipalju:
Varased:
1. Elfe
2. Esmee
3. Labella (poest ostetud, sest saab täitsa ok praekartulit teha)
4. Lilly (nime pärast :))
5. Penni
6. Quarta
7. Queen Anne (välimus oli nii ilus, et ma nüüd natuke ootan sest vist isegi rohkem, kui teistelt varaastelt sortidelt.
8. Ranomi
9. Sanibel
10. Solist
11. Toscana (mis peaks olema tegelikult keskmises reas, eelmise aasta üks lemmikuid prae/ahjukartuleid)
Keskvarased:
12. Afra
13. Alouette
14. Birgit
15. Blue Congo (tegelikult on neid lillade kartulite sorte väga palju. Peaks neid otsima veits rohkem. Äkki saaks kusagilt välismaalt tellida ... kahtlane muidugi)
16. Loreley
17. Marabel
18. Maret
19. Odenwald (teadur Terje kirjelduse järgi tundub suht ideaalne praekartul. Ootused mäekõrgused)
20. Red Lady
21. Salome
Hilised:
22. Ando
23. Anti (suht selline Anti-Spordi auks pandud sort, tervitan siikohoal kõiki Elujooksjaid)
24. Ants (Antsul on kõrged kulmud ja sügavad silmad. Nagu ka mu isal Antsul)
25. Piret
26. Reet
27. Satina
28. Sarpo Mira
29. Teele (eelmise aasta keedukartuliklassi võitja. Lõpuks kõige ilusamate pealsetega ja suhteliselt kärnavaba).
30. Tiina
31. Väike verev
Kõik mugulad, mis maha läksid olid suhteliselt kenad ja puhtad. Suurem osa oli endale korralikud idud ka külge kasvatanud, mis olid kõik sellised ägedad, kõik eri värvi jne. Kartuleid maha pannes mõtlesin isegi, et panen mingid kirjeldused kirja kuhugi... aga selleks oleks võinud sekretär kõrval olla. Või diktofon :D
Aga see plaan jäi ära. Nagu ka plaan kartulid enne mahapanemist ära kaaluda :D
Vaatab kuidas kasvavad. Muld ilmselt ei saanud piisavalt happeline. Liiga palju on ka vast värsket sõnnikut. Vee- ja valgusreziim on alal tiba ebavõrdne, varastele paistab rohkem päikest ja pind on tiba kõrgemal ja kuivab kiiremini, hilisemad on küll männi varjus ja madalamal aga ka vett ilmselt saavad vähem.
Väike paanikaalge on muidugi koos kartulitega sisse istutatud, et mis hullus siis peale hakkab, kui need korraga valmis hakkavad saama.
Aga mis siis ikka... tuleb siis kartulisöömistalguid korraldama hakata :D
Edu võistlejatele.
...ja peakohtunikule :D
#Laurafreezone
Comments
Post a Comment